Kajakarski jubileusz z olimpijczykami w rolach głównych

drukuj
Dzięki uprzejmości redakcji Tygodnika Opoczyńskiego TOP publikujemy relację z obchodów 40-lecia kajakarstwa w Drzewicy. Dziękujemy raz jeszcze całej społeczności kajakowej z całego kraju, ale przede wszystkim drzewickim Olimpijczykom za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu. Fotorelacja dostępna jest pod adresem : http://drzewica.pl/content/40-lat-kajakarstwa-w-drzewicy

 

         W sobotę, 6 października odbyły się uroczystości z okazji 40-lecia kajakarstwa w Drzewicy. Nie zabrakło wspomnień, wzruszeń, podziękowań i nawiązań do największych sukcesów drzewickich górali

        Czterdziestoletnia historia kajakarstwa w Drzewicy to piękna karta polskiego sportu. Kajakarze znad Drzewiczki swoimi sukcesami rozsławili rodzinną miejscowość na arenach kraju, Europy i świata. To tu – w niewielkim miasteczku – wychowali się mistrzowie świata, Europy, wicemistrzowie olimpijscy.

 

Obchody zainaugurowano w pobliżu toru slalomowego, między Drzewiczką a kanałem przemysłowym, gdzie został wybudowany skwer Drzewickich Olimpijczyków. Obiekt jest poświęcony ośmiorgu drzewickim kajakarzom górskim, którzy uczestniczyli w igrzyskach olimpijskich: osadzie Krzysztof Kołomański – Michał Staniszewski (Barcelona 1992, Atlanta 1996, Sydney 2000) – wicemistrzom olimpijskim z 2000 roku, jedynym polskim medalistom igrzysk olimpijskich w slalomie kajakowym, Zbigniewowi Miązkowi (Barcelona 1992), Mariuszowi Wieczorkowi (Atlanta 1996, Ateny 2004), Krzysztofowi Supowiczowi (Ateny 2004), Grzegorzowi Kiljankowi (Londyn 2012), Natalii Pacierpnik (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016) i Piotrowi Szczepańskiemu (Londyn 2012, Rio de Janeiro 2016), a także trenerowi olimpijskiej reprezentacji Polski, zmarłemu w 2001 roku Robertowi Korzeniewskiemu (Atlanta 1996, Sydney 2000). Każdy z olimpijczyków ma swoją granitową tabliczkę z wygrawerowanymi imieniem, nazwiskiem, miejscem i datą rozgrywania igrzysk, a na cokole widnieją, m.in. stalowe repliki medali olimpijskich z Sydney.

 

Drzewica dumna z olimpijczyków

Uroczystość odsłonięcia skweru przebiegała w bardzo podniosłej atmosferze i z elementami ceremoniału olimpijskiego – hymnem, zniczem i apelem olimpijskim. Brali w niej udział olimpijczycy: Krzysztof Kołomański, Zbigniew Miązek, Mariusz Wieczorek, Krzysztof Supowicz i Natalia Pacierpnik. Pozostałych zastępowali członkowie rodzin.

Prezentując skwer burmistrz Janusz Reszelewski powiedział: – Biorąc pod uwagę wielkość miasta oraz liczbę uczestników igrzysk olimpijskich jesteśmy ścisłą czołówką nie tylko w Polsce. Możemy być dumni z naszych olimpijczyków.

Symbolicznego przecięcia wstęgi dokonali: srebrny medalista z Sydney Krzysztof Kołomański, wiceprezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Mieczysław Nowicki, dyrektor sportowy Polskiego Związku Kajakowego Wojciech Kudlik, burmistrz Janusz Reszelewski, wicemarszałek województwa łódzkiego Joanna Skrzydlewska, zastępca dyrektora Departamentu Sportu i Turystyki Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi Hieronim Hubar oraz zawodnik LKK Drzewica Marcin Matysiak. Miejsce poświęcił krajowy duszpasterz sportowców, ks. Edwarda Pleń, który zapoczątkował modlitwę w intencji zmarłych trenerów i zawodników klubu.

W imieniu olimpijczyków i całej braci kajakowej za inicjatywę podziękował Krzysztof Kołomański: – Mam nadzieję, że kiedy spotkamy się za 15 czy 20 lat ten skwer będzie sięgał do samej rzeki, że wraz z torem slalomowym zainspiruje młodych ludzi do uprawiania kajakarstwa i sięgania po laury. Dzisiaj świętujemy 40-lecie kajakarstwa w Drzewicy. Z wielkim szacunkiem wspominamy trenerów Roberta Korzeniewskiego i Kazimierza Kuropeskę, którzy przed laty przybyli do tej małej miejscowości i stworzyli wspaniały klub. Dla wielu z nas był on oknem na świat, dał życiową motywację i szansę rozwoju.

Uznanie dla dokonań drzewickich kajakarzy oraz pomysłu uhonorowania olimpijczyków wyrazili wiceprezes PKOl Mieczysław Nowicki i wiceprezes PZKaj Zbigniew Kudlik. – Chyba nie ma drugiego takiego miejsca w Polsce, gdzie 4-tysięczna społeczność może się poszczycić tak wielkimi dokonaniami sportowymi – medalami olimpijskimi, mistrzostw świata, mistrzostw Europy i mistrzostw Polski. Wielkie gratulacje dla całej Drzewicy – mówił Nowicki.

Spotkanie przy skwerze zakończyła sesja zdjęciowa, po której Młodzieżowa Orkiestra Dęta poprowadziła zgromadzonych do Regionalnego Centrum Kultury.

 

Pamiętajmy…

Gala w sali widowiskowej RCK miała na celu podsumowanie dokonań Sekcji Kajakowej Klubu Sportowego Gerlach (1978-2003), a obecnie Ludowego Klubu Kajakowego Drzewica (od 2003 roku) oraz uhonorowanie osób współtworzących drzewicką społeczność kajakową na przestrzeni czterech dekad.

Rozpoczęła się od programu artystycznego w wykonaniu uczennic SP im. Polskich Olimpijczyków. Publiczność oklaskiwała układ taneczny z parasolkami, zaprezentowany przez grupę przygotowaną przez Marię Smolarską, a także minikoncert zespołu wokalnego „Four M” pod kierunkiem Małgorzaty Malczewskiej.

Podczas jubileuszowych wystąpień dominowały nawiązania do historii. – Od czterdziestu lat Drzewiczka płynie sportowym nurtem, a kolejne pokolenia młodych drzewiczan wypływają na międzynarodowe wody. Kajaki są znakomitą szkołą życia. To dyscyplina trudna a jednocześnie piękna – mówił burmistrz. – Czego życzyć klubowi? By za dziesięć lat świętował półwiecze, by kolejne dekady upływały na pracy nad kształtowaniem ciał i postaw młodych drzewiczan zgodnie ze starożytnym ideałem „kalos kagathos”.

Prezes LKK Maria Smolarska przedstawiła prezentację multimedialną dotyczącą historii drzewickich kajaków, natomiast w swoim przemówieniu podziękowała wszystkim, którzy tworzyli i tworzą kajakarstwo nad Drzewiczką.

            – W 1978 roku, tu w małym miasteczku znaleźli się ludzie, którzy chcieli coś zrobić dla młodzieży, miasta, regionu. Dziś są nieobecni. Trener Korzeniewski odszedł na wieczną wartę, natomiast trener Kazimierz Kuropeska z powodów zdrowotnych nie mógł uczestniczyć w dzisiejszej uroczystości – zaznaczyła. – Śladem tych znakomitych szkoleniowców szły i nadal podążają następne pokolenia. W tym kontekście 40 lat to więcej niż czas, który upłynął, więcej niż jedna liczba. To pamięć, która nigdy nie ginie. To połączone losy wszystkich, którzy choć na moment, choć przez chwilę, jedne zawody, jeden przepływ byli częścią tej społeczności. Pamiętajmy o wszystkich, którzy tworzyli sport kajakowy. Dzięki ich zaangażowaniu i determinacji kajakarstwo na stałe wpisało się w krajobraz ziemi drzewickiej.

Pani prezes odczytała również list gratulacyjny, jaki do społeczności klubu i uczestników spotkania wystosował trener Kuropeska.

 

Medale i statuetki

Jubileusz stanowił znakomitą okazję do uhonorowania osób zaangażowanych w rozwój kajakarstwa w Drzewicy.

Trener Kazimierz Kuropeska otrzymał najwyższe wyróżnienie – nagrodę Polskiego Komitetu Olimpijskiego, którą w jego imieniu odebrał prezes KS Start Nowy Sącz Krzysztof Szkaradek. Za propagowanie idei olimpizmu medale Regionalnej Rady Olimpijskiej w Łodzi przyznano trenerom LKK Włodzimierzowi Dębowskiemu, Piotrowi Podogrockiemu i Michałowi Kiljankowi oraz redaktorowi Tygodnika Opoczyńskiego Waldemarowi Pęczkowskiemu.

Kilkadziesiąt osób odebrało okolicznościowe statuetki od burmistrza. W tym gronie byli, m.in. olimpijczycy, trenerzy, przedstawiciele klubów sportowych i sędziów kajakarstwa, władz kajakowych, samorządu, mediów oraz współpracujących placówek oświatowych, firm i instytucji. Za zdobycie brązowego medalu tegorocznych Mistrzostw Europy Młodzieżowców nagrodę finansową z gminy otrzymał kanadyjkarz LKK Przemysław Nowak.

Bardzo sympatycznym akcentem okazała się dekoracja zawodników reprezentujących na przestrzeni lat barwy KS Gerlach bądź LKK. Po odbiór pamiątkowych medali na scenę wychodziły osoby, które zaczynały przygodę z kajakami w latach 70., 80. i 90. XX wieku oraz po roku 2000.

 

Nagrody za plakaty

Jednym z punktów gali było także podsumowanie konkursu plastycznego z okazji 40-lecia kajakarstwa w Drzewicy, dedykowanego przedszkolakom i uczniom szkół podstawowych. W czterech kategoriach wiekowych wyłoniono w sumie 16 laureatów.

W grupie przedszkola i oddziałów przedszkolnych pierwsze miejsce zajęła Antonina Bogusz (SP w Idzikowicach), drugie Magdalena Więckowska a trzecie Maja Nems (obie Przedszkole Samorządowe w Drzewicy. Wyróżniono Hanię Stolarczyk (SP w Domasznie).

W kategorii klas I–III palma pierwszeństwa przypadła Jankowi Aderkowi (SP w Radzicach), drugie miejsce zajął Marcin Matysiak (SP w Drzewicy), natomiast trzecie Filip Kwaśniak (SP w Idzikowicach). Wyróżniono pracę Mateusza Sieczaka (SP w Radzicach).

W grupie klas IV–VI pierwsze miejsce zajęła Alina Stolarczyk (SP w Domasznie), drugie Elżbieta Tępińska (SP w Brzustowcu), a trzecie przyznano Alanowi Remianowi (SP w Drzewicy). Z wyróżnienia cieszyła się Oliwia Kolasa (SP w Domasznie).

I wreszcie w najstarszej kategorii – klas VII i VIII oraz klas III gimnazjalnych – najwyżej oceniono pracę Faustyny Kowalskiej (SP w Brzustowcu). Drugie miejsce zajęła Zuzanna Włodarczyk (SP w Domasznie), trzecie Zuzanna Nowak (SP w Radzicach), a wyróżniony został Maciej Cieślik (SP w Idzikowicach).

 

Wystawa i tort

Oficjalne uroczystości spuentowały przemówienia działaczy zaprzyjaźnionych klubów, gratulacje, życzenia i prezenty. Nie był to jednak koniec spotkania. W sali Ośrodka Dokumentacji Tradycji Regionalnej została otwarta bardzo ciekawa, multimedialna wystawa dotycząca historii drzewickich kajaków. Ekspozycja zawiera szereg pamiątek – od dokumentów, wydawnictw, notatek prasowych i fotografii przez trofea zawodników, sprzęt kajakowy aż po stroje olimpijskie. Zwiedzający obejrzeli, m.in. historyczny przejazd osady C-2 Krzysztof Kołomański – Michał Staniszewski z Sydney 2000, nagradzając naszych wicemistrzów olimpijskich brawami.

Całość zakończyła się poczęstunkiem, podczas którego nie zabrakło jubileuszowego tortu i oczywiście wspomnień.

Leave a Comment